Annonce
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filtrer på kategorier
Årsbudget/likviditet
Årsforventning
Årshjul
Bestyr.evaluering
Bestyrelsens Arbejdsprocesser
Bestyrelsens Digital strategi
Bestyrelsens håndtering af risici
Bestyrelsens Information
Bestyrelsens Kompetencer
Bestyrelsens Kriseforebyggelse
Bestyrelsens Rapportering
Bestyrelsens Strategiarbejde
Bestyrelsesansvar
Bestyrelsesevaluering
Bestyrelsesevaluering
Bestyrelsesformandens Guide
Bestyrelsesformandens Guide|Forbered din Bestyrelseskarriere
Bestyrelsesformandens Guide|Kvinder i Bestyrelsen
Bestyrelseskompetencer
Bestyrelsesuddannelser
Branchetendens
CEO-profil & CEO-skift
Det lærte jeg om ledelse som iværksætter
Ejerlederens bestyrelse
Ekstern Kommunikation
Evaluering Af Ceo
Evaluering Revision
Featured
Featured|Toplederinterview
Forbered din Bestyrelseskarriere
Forbered din Bestyrelseskarriere|Praktisk Bestyrelsesarbejde
Formandens Opgaver
Generalforsamling
Generalforsamlingen
Halvårsstatus
Hr Politikker
Intern-Ekstern Kommunikation
IT & Digitalisering
IT & Digitalisering
Karriere
Kvinder i Bestyrelsen
Ledelse under COVID-krisen
Ledelse under Ukraine-krisen
Ledelsesvederlag
Mangfoldighed
Medarbejdervalgte Bestyrelsesmedlemmer
Mine 5 vigtigste ledelseserfaringer
Praktisk Bestyrelsesarbejde
Praktisk Bestyrelsesarbejde>Bestyrelsesansvar
Praktisk Bestyrelsesarbejde>Bestyrelsesevaluering
Praktisk Bestyrelsesarbejde>CEO-profil & CEO-skift|Featured|Toplederinterview
Regnskabsaflæggelse
Revisorer
Risikostyring
Samfundsansvar
Strategi
Temaserier
Toplederinterview
Toplederkommunikation
Toplederlønninger
Transformation og omstilling
Uncategorized
Virksomhedskultur & Mangfoldighed
Vurdering Af Risici
White Paper for bestyrelser
Log ud Log ind
ForsideÅrshjulStrategiFem veje til at arbejde med geostrategiske risici

Fem veje til at arbejde med geostrategiske risici

Geopolitik fylder mere end nogensinde i topledernes bevidsthed. I 2022 steg omtalen i virksomheders regnskaber og børsmeddelelser med hele 600 pct. – og intet tyder på, at det geopolitiske landskab bliver mere stabilt foreløbig. Konsulenthuset Ernst & Young har set nærmere på, hvordan virksomheder forholder sig til geostrategiske muligheder og risici.

Geopolitiske udfordringer præger i stigende grad erhvervslivets hverdag. For virksomheder betyder det én ting: Strategien skal tilpasses en ny virkelighed. EY’s undersøgelse Geostrategy in Practice Survey 2025, baseret på input fra over 1.000 globale topledere, viser tydeligt, hvordan virksomheder allerede mærker konsekvenserne.

Over 60 pct. oplever udfordringer på drift og forsyningskæder, mens 57 pct. melder om øget negativ medieomtale og complianceudfordringer.

Selvom hele 94 pct. af virksomhederne over de seneste to år har øget deres fokus og investeringer i geostrategi, er der stadig meget at tage fat i. Mange virksomheder vil gerne blive klogere på ‘best practise’ på området. Derfor har EY udviklet et Geostrategy Index, som kortlægger, hvordan de mest geostrategisk modne virksomheder arbejder. Fem konkrete regler går igen hos dem, der klarer sig bedst.

1) Tilpas forsyningskæder. Geopolitiske spændinger, handelsrestriktioner og reguleringer har udfordret mange virksomheders forsyningskæder med forstyrrelser, flaskehalse og øgede omkostninger. Derfor vælger flere at omlægge deres forsyningskæder og flytte dem tættere på hjemmemarkedet.

Man bør vurdere, hvor udsat ens set-up er. Kortlæg hele forsyningskæden for at identificere potentielle risikozoner. Hvis analysen afslører en høj koncentration af risiko ét sted – f.eks. én dominerende leverandør i et ustabilt område – kan løsningen være at finde alternative leverandører, sprede produktionen geografisk eller i nogle tilfælde lave produktet helt om for at mindske risici.

2) Indarbejd geopolitik i investeringsbeslutninger.

De mest geostrategisk modne virksomheder inkorporerer nu geopolitik som en fast faktor i deres beslutningsgrundlag – særligt når det gælder større investeringer. Flere virksomheder har udvidet deres due diligence-processer til også at omfatte vurderinger af politiske risici. Det gælder især, når man træder ind på et nyt marked, hvor valg af geografisk placering ikke længere kun handler om omkostninger og arbejdskraft – men også om stabilitet, allierede handelsrelationer og regulatoriske forhold. Også i M&A-sammenhænge fylder geopolitiske hensyn mere.

3) Forbered dig på det uventede. For at stå stærkere i mødet med det uventede bør virksomheder arbejde aktivt med to tilgange. Den første er at styrke overvågningen af geopolitiske risici. Det handler om at indsamle og analysere både kvantitative og kvalitative data. Holde øje med udviklingen i centrale markeder. Identificere tidlige signaler på potentielle trusler. Et effektivt overvågningssystem.

Den anden tilgang er at anvende scenarieanalyse – en systematisk metode til at udforske flere mulige fremtider og deres konsekvenser. På den måde kan man forberede sig på forskellige udfald, før de opstår. Det ruster virksomheder til at reagere hurtigere og mere fleksibelt – også på hændelser, der ikke var forudset.

4) Inddrag bestyrelsen. Geopolitiske risici er rykket helt op øverst på dagsorden – og bestyrelsen bør spille en central rolle i håndteringen. Mens det i 2021 kun var 26 pct. af bestyrelser, der aktivt engagerede sig i geostrategi, er andelen i 2025 steget til 76 pct.

Men selvom engagementet er vokset, er det kun en tredjedel af bestyrelserne, der drøfter emnet regelmæssigt. Mange vælger i stedet at tage det op som et årligt tema – hvilket er alt for sjældent. En løsning er at uddelegere ansvaret til et specifikt bestyrelsesmedlem, der løbende følger udviklingen, og sikrer at emnet bliver behandlet med den nødvendige dybde og kontinuitet.

5) Sørg for geopolitisk governance på tværs af afdelinger. Geopolitiske kriser rammer bredt og kræver derfor en tværfaglig indsats. Det er ikke længere nok, at én enkelt afdeling håndterer geopolitik – samarbejde på tværs af teams og tydelig ledelse fra toppen er nødvendigt. Flere virksomheder har derfor ændret deres tilgang.

Hvor det tidligere var almindeligt, at én afdeling sad med ansvaret, er det i dag komitéer med repræsentanter fra flere afdelinger, der leder arbejdet. Centrale aktører i dette arbejde er ofte Chief Risk Officer, General Counsel, compliance- og public policy-chefer – et klart tegn på, at geopolitik i dag handler om meget mere end bare risiko.

MAL

Du skal være abonnent for at læse denne artikel

499 kr. årligt
  • Søgbar videns-base med over 700 guides og artikler
  • Fokus på bestyrelsens aktuelle dagsordenener
  • Alt om bestyrelsesansvar, strategiarbejdet, kompetencer osv.
  • Opdateres løbende med aktuelle artikler og guides
  • Sikrer, at du er opdateret med al nyt om bestyrelsesarbejde
  • En guldgrube, hvis du forbereder en bestyrelseskarriere
  • Årsabonnement giver ubegrænset adgang
Er du allerede abonnent?

Seneste artikler

Seneste Temaer

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

– og modtag Ole Borchs bog
“Succes i en dansk bestyrelse”

Når du trykker "modtag bogen" bliver du tilmeldt Bestyrelsesguidens ugentlige nyhedsbrev samt markedsføring via mail.

Gratis
e-bog

Log ind